رهبران تیم

 

شاید شما این قدرت را داشته باشید تا به افراد بگویید.چه‌کاری انجام بدهند یا ندهند ، ولی اگر ویژگی خاص رهبران قدرتمند و پیشرو را نداشته باشید نمی‌توانید باعث رشد و ارتقاء تیم و اعضا تیم خود شوید و آن‌ها را در جهت رسیدن به اهدافشان راهنمایی کنید.
در این مقاله هفت ویژگی عالی را به رهبران تیم توصیه می‌کنیم تا بتوانند رهبری عالی باشند.

۱- رهبری یعنی نتایج خارق‌العاده از آدم‌های عادی بگیریم.

پیتر دراکر می‌گوید:همه آنچه که همیشه در دسترس توست،افراد متوسط است. افراد متوسط را جذب کن و خودت آن‌ها را رشد بده و آن‌ها را از فردی عادی به فردی خارق‌العاده تبدیل کن.

۲- تحت رهبری یک ژنرال خوب و قوی هیچ سرباز بد و ضعیف وجود ندارد. رهبر قوی آدم متوسط را خارق‌العاده می‌کند.

با هر یک از اعضای تیم به‌صورت خصوصی صحبت کنیم و ببینیم چه چیزی به آن‌ها انگیزه می‌دهد و انگیزه آن‌ها را شناسایی و از طریق شناخت انگیزه اعضای تیم آن‌ها را قهرمان کنیم.

۳- وظیفه رهبر این است که اطمینان حاصل کند اعضای تیم در انجام‌وظیفه کاری خود عملکرد متعالی دارند.کار رهبر تضمین عملکرد عالی در کسب‌وکار است. رهبران کمپانی‌های بزرگ،رهبران بزرگ رشته خودشان هستند.

انسان‌ها باید به الهام برسند.وقتی شرکتی می‌خواهد خوب باشد،باید رهبر خوبی وجود داشته باشد.اگر می‌خواهید تیم عالی کار کند،خودت را عالی کن.هیچ‌کس از رهبر بالاتر نمی‌رود.

۴- رهبر کسی است که حوزه تعالی را انتخاب می‌کند.رهبر تصمیم می‌گیرد که در کجا عالی باشد.جف بیزوس (مالک آمازون)تصمیم گرفت که در حوزه خدمات عالی باشد.باید فکر کنی که چگونه می‌توانی متمایز باشی.

اگر به‌عنوان شرکت عالی شناخته نشوی،تنها راه فروش در کم کردن قیمت است.که این راه بزرگ‌ترین اشتباه می‌باشد.بهترین راه افزایش کیفیت و خدمات است.کیفیت،فروش بیشتری می‌آورد،حتی بدون کاهش قیمت.

۵- انبارها می‌توانند مدیریت شوند،اما انسان‌ها باید رهبری شوند.

رهبر با احساسات کارمند ارتباط برقرار می‌کند.
رهبر کسی است که کارمندان و اعضای تیم از او الگوبرداری می‌کنند.
اگر از تیم خود هیجان یا رشد می‌خواهیم باید ابتدا خودمان هیجان یا رشد داشته باشیم.همین امروز کسی را که عاشق محصول تو نیست و از محصول رقیب استفاده می‌کند،اخراج کن.افرادی که عاشق محصولشان هستند موفق‌ترند.

۶- چراکه نه.

جرج برناردشاو می‌گوید:بیشتر افراد به آنچه وجود دارد نگاه می‌کنند و می‌پرسند چرا؟ من به آنچه می‌تواند وجود داشته باشد فکر می‌کنم و می‌پرسم چراکه نه!؟
رهبر عالی همیشه می‌پرسد چرا مانتوانیم بهترین باشیم؟چرا نام شرکت ما همیشه با تحسین نیاید؟چرا ما عالی نباشیم؟
سؤالات خلاقانه بپرسیم.استراتژی بهبود مستمر داشته باشیم.ما باید عالی بشویم.

۷- مدیران توانایی اداره کردن افراد رادارند.رهبران چشم‌اندازی از آینده دارند و افراد تیم را در جهت رسیدن به چشم‌انداز روشن هدایت می‌کنند.

نویسنده : مریم حبیبی

منبع : موسسه نیهاد